Tato opatření se mění od dnešního dne. V lockdownu zůstáváme


Ačkoliv vláda předjímala, že současný lockdown bude platit pouze tři týdny, jeho trvání se protáhlo. Od dnešního dne ale došlo k rozvolnění těchto opatření.

 Když vláda 1. března vyhlašovala lockdown zakazující volný pohyb osob a omezující migraci mezi okresy, uvedla, že tyto restrikce budou trvat jen tři týdny. Tvrdá opatření se však protáhla, ale došlo k udělení několika výjimek. Které to jsou?

Omezení volného pohybu

Ačkoliv i nadále platí, že okresy zůstávají zavřené a výjimku tvoří pouze cesty do práce či zajištění nezbytné péče o příbuzné, nově je možné okres opustit i v případě, že se rodiče chtějí setkat se svými nezletilými dětmi. Na toto rozvolnění se váže i výjimka z omezení kontaktů se členy jiných domácností.

Od pondělí je také povoleno provádět volnočasové aktivity v rámci celého okresu, nikoliv pouze obce. „Nejsme v situaci, abychom si mohli dovolit větší změny,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci.

Sportování

Od dnešního dne sportovci nemusí nosit roušku v zastavěné části města. Pokud si tedy chceš jít zaběhat nebo se půjdeš projet na kole, nemusíš mít ochranu nosu a úst v případě, že dokážeš udržet rozestup od ostatních minimálně na dva metry.

Návštěvy v domovech seniorů

Své příbuzné v domovech seniorů můžeš od dnešního dne navštívit i bez předložení negativního testu, a to v případě, že jsi v uplynulých 90 dnech prodělal koronavirus nebo jsi byl před více než 14 dny kompletně naočkován.

Také senioři se nyní snáz dostanou na vycházku mimo sociální zařízení. Ti, kteří mají už 14 dnů dokončený očkovací cyklus, se po návratu do domova nemusí odebrat do karantény a ani se nemusí podrobit dvěma PCR testům.

Plošné testování 

Od začátku března probíhá povinné testování ve větších, ale i menších firmách. Nově vláda zavádí povinnost testování i pro veřejné zaměstnavatele s méně než 50 zaměstnanci. „Za takové zaměstnavatele se považují mimo jiné obce, veřejné vysoké školy, bezpečnostní sbory či armáda,“ uvádí Úřad vlády.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *