Rozhledna Vartovna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Rozhledna Vartovna

Nouzový stav na rozhledně

 

Vážení návštěvníci,

současné omezení pohybu související s nouzovým stavem láká občany k procházkám do přírody a naše rozhledna se tak stala vyhledávaným cílem vašich výletu. Dochází zde k větší koncentraci lidí, než je povoleno, mnozí zde přicházejí bez nařízených roušek.

Upozorňujeme Vás, že zde pobýváte na vlastní nebezpečí a pokud porušujete všeobecná nařízení, ohrožujete nejen sebe, ale i ostatní návštěvníky. 

Rozhledna se nedá uzavřít a není reálné provádět dezinfekci  rozhledny !!!

Do prostoru  u rozhledny vstupujte pouze v rouškách,  pro  výstup na rozhlednu použijte  jednorázové rukavice.

Nacházíte se na odlehlém místě,  proto Vás žádáme, abyste zde neodhazovali odpadky, co si donesete, to  si  laskavě  i odneste !!!

Přejeme si, abyste se tu nejen cítili, ale i chovali jako doma !  

 

Milada Holečková

starostka obce Seninka

 

Provozní doba :       rozhledna je přístupná nepřetržitě

 

OTEVÍRACÍ DOBA ROZHLEDNY VARTOVNA V ROCE 2017

( týká se služby –  prodej drobného občerstvení a upomínkových předmětů )

 

OD 29.4. DO 30.6. OTEVŘENO DO 10 DO 18 HODIN –  SOBOTY, NEDĚLE A SVÁTKY

 

OD 1.7 DO 31.8. OTEVŘENO OD 10 DO 18 HODIN – V OBDOBÍ LETNÍCH PRÁZDNIN –  ÚTERÝ AŽ NEDĚLE

 

OD 2.9 DO 29.10 OTEVŘENO OD 10 DO 18 HODIN – SOBOTY, NEDĚLE A SVÁTKY

 

V TOMTO OBDOBÍ BUDE NA ROZHLEDNĚ PŘÍTOMNA SLUŽBA, KTERÁ BUDE VYBÍRAT VSTUPNÉ.

 

VÝŠE VSTUPNÉHO :

 10,- KČ –  DĚTI OD 6 -15 LET, TURISTÉ ČKT, EUROBEDS

20,- KČ DOSPĚLÍ

DĚTI DO 6 LET MAJÍ VSTUP ZDARMA

SLUŽBU KONAJÍCÍ ZAMĚSTNANCI OBECNÍHO ÚŘADU  TAKTÉŽ ZABEZPEČUJÍ PRODEJ DROBNÝCH UPOMÍNKOVÝCH PŘEDMĚTŮ A OBČERSTVENÍ.

VÍCE NA WWW.SENINKA.CZ

Provozní doba :        rozhledna je otevřena    nepřetržitě

 

Vrch  Vartovna

Vrch  Vartovna je dominantou obce Seninka s nadmořskou výškou 651 m.n.m.  Nachází se v nejvýchodnější části Vizovických vrchů na rozhraní katastru   tří obcí : Seninka,  Liptál a Jasenná a  tvoří   významnou křižovatkou turistických tras.

Název  Vartovna  vznikl  pravděpodobně počátkem 18. století, kdy zde hlídky   zemských strážců hranic – valašských portášů, které měly sídlo v nedaleké obci Jasenné , „ vartovaly“  neboli  hlídaly, aby zapálením ohňů mohly varovat vizovickou  vrchnost před blížícím se nebezpečím, především ze strany  uherskými povstalců – zvaných Kuruci. Bývalé sídlo vizovické vrchnosti – zámek  ve Vizovicích je z Vartovny velmi dobře vidět dodnes.

Vrcholem Vartovny prochází také trasa naučné stezky Seninka – Vartovna s informačními tabulemi. Cestou z Vartovny do  Seninky,  která se nachází asi 2 km od rozhledny, projdete kolem památkově chráněné  dřevěné valašské chalupy z roku 1832 , která  je ukázkou původní valašské architektury,  můžete navštívit Muzeum československých motocyklů, kde se nachází přes 100 exponátů.

Značenou turistickou trasou se dostanete do agroturistického  centra v Prlově, jiným směrem můžete dojít do Jasenné, kde se nachází Muzeum Portášů.

Vrch  Vartovna je dominantou obce Seninka s nadmořskou výškou 651 m.n.m. Nachází v nejvýchodnější části Vizovických vrchů, je  to hranice tří katastrů Seninky,  Liptálu a Jasenné a je  také  významnou křižovatkou turistických tras.

 

Rozhledna Vartovna

Na vrcholu Vartovny  byla  Obcí Seninka  v roce 2009 postavena podle návrhu Ing. arch. Ivana Bergmana ze Zlína rozhledna.  Stavba je  kruhovitého půdorysu  ve formě   válcové  věže  –  kovová konstrukce ve tvaru spirály, vysoká je  37 m. Výškově má tři části :  spodní  železobetonový základ je vysoký 5,4 m obložený gabionem. Věž tubusového tvaru tvoří 12 segmentů 2,4 m vysokých a  vrcholovou část s vyhlídkovou plošinou ve výšce 35 m s krytou plochou střechou, na kterou vystoupáte po 185 schodech. Stavba je dominantou oblasti  Hornolidečska, Vsetínska i Zlínského kraje.

Turistům nabízí krásné výhledy nejen na Vsetínské , Hostýnské a Vizovické vrchy, ale také na Beskydy  i Velkou Fatru. Směrem  západním je vidět Zlín s okolím ,  jižní část úrodné Hané a za jasné viditelnosti  i Buchlovské vrchy s hradem Buchlov.

Stavba byla realizována za podpory EU v rámci OP  Přeshraniční spolupráce Slovenské  republiky a  České republiky s rozpočtem  8, 54 mil. Kč.  Rozhledna byla slavnostně zpřístupněna  veřejnosti na státní svátek 17. listopadu 2009 v den 20. výročí  sametové revoluce .

Projekt „ Rozhledny Hornolidečska a Púchovské doliny na kótách 651 m.n.m.“

Tento projekt  za 15 mil. Kč představuje :

  • stavbu rozhledny na Tlstej hore v obci Dohňany, která je ve stejné nadmořské výšce jako Vartovna
  • stavbu necelých 200 m přístupové komunikace na Vartovnu realizované obcí Jasenná
  • vybudování 34 km naučných stezek Sdružením obcí Hornolidečska a obcí Mestečko
  • stavba rozhledny Vartovna, realizovaná obcí Seninka
  • vydání propagačních materiálů a letáků pro prezentaci

Cílem projektu je rozvoj příhraniční spolupráce založené na setkávání se.

Projekt byl  spolufinancován Evropskou únií z Operačního programu příhraniční spolupráce Slovenská republika-Česká republika 2007-2013, výše dotace činila 90 %.

 

Představu postavit rozhlednu na Vartovni měl již bývalý starosta Josef Laža, který měl odvahu, zapracovat myšlenku záměr do územního plánu obce již v roce 1997. V roce 2007 byl připraven rozvojový plán do roku 2013 a v provedeném průzkumu se stavba rozhledny dostala na přední místo. Proto byla vypsána výzva na zpracování architektonického  návrhu stavby. Vybrán byl architektonický návrh pana architekta Ivana Bergmanna ze Zlína. Tím byla zahájena tříletá etapa příprav od řešení financování prostřednictvím dotačních titulů, hledání partnerů projektu, podání žádosti o dotaci až po realizaci stavby realizovala obec Seninka v zastoupení starostky Marie Řezníčkové.

Provozní řád rozhledny

Letecký pohled na rozhlednu